Letecký průmysl
Bezpečnost a výkon procesu

Výroba kompozitních dílů

Inovativní technologie pro výrobu vnitřních a vnějších dílů v leteckém průmyslu

Letecký průmysl se v posledních letech rychle rozrůstá na mezinárodní úrovni. Počet dopravních letadel se momentálně pohybuje okolo 15 000 kusů a očekává se, že se do roku 2030 přibližně zdvojnásobí. To znamená, že se produktivita výroby bude muset značně navýšit, pokud bude chtít udržet krok s rychle rostoucí poptávkou. Významní výrobci pracují na navýšení objemu výroby, která je aktuálně schopna docílit výrazně méně než 50 jednotek měsíčně, na více než 60 jednotek. To znamená, že by v blízké budoucnosti měla výrobní linku opouštět alespoň dvě nová letadla každý den.

Další výzvu pro výrobce představuje snižování výrobních nákladů a skleníkového efektu. To obnáší jak optimalizaci tryskových motorů, tak užití nových a obzvláště lehkých materiálů jako vláknem zpevněné kompozity, ze kterých se dnes dělá okolo 50% užitého materiálu. Výroba se může stát nákladově efektivnější jen při zařazení automatizovaných procesů se systémy, které budou schopné vysokorychlostního provozu, vysoké spolehlivosti a výsledků s výbornou kvalitou. Podíl manuální práce, který se momentálně stále pohybuje na vysokém procentu, se tedy bude muset v dlouhodobém výhledu snižovat.

Aplikace
Mimo pojiv vláknových kompozitů se také používají hmoty s menší hustotou, jako například zalévací systémy ve výrobě sendvičových konstrukcí. Ty jsou nejčastěji k vidění ve výstavbě letadel, a to ve formě sandwichových panelů, jež se skládají z dvou plášťů a jádra z plástvové struktury. Nejčastěji přicházejí v úvahu jako stěny a podlahové panely nebo kryty toaletních či kuchyňských prostor. Na tomto poli výrobního procesu jsou lepeny vláknité prvky využívané v různých procesech technologie.

Dávkovací a směšovací technologie od DOPAG ve výrobě
Jako jednička na trhu v sektoru leteckého a kosmického průmyslu disponuje DOPAG technologiemi umožnující vysoce precizní dávkování a směšování pro všechny jmenované postupy. Jejich použití má za sebou několik desítek let úspěchů jak u výrobců letadel, tak i jejich dodavatelů. Na základě mnohaleté zkušenosti se zpracováváním epoxidů a polysulfidů se DOPAGu podařilo vyvinout systémy, které dnes nacházejí využití po celém světě.

DOPAG nabízí vysoce kvalitní technologii pro výrobu pojiv vláknových kompozitů: Pro vysoce komplexní, lehké materiály jsme vyvinuli přístroje, které garantují přesné dávkování a směšování a odpovídají potřebám zvyšující se automatizace.

Rádi Vám poradíme

Ing. Markéta Pourová Technical Quotation Manager
+420 777 762 161
Zaslat dotaz

Lepení a utěsňování je stále populárnější metodou nešroubovaného spojování komponentů. Se systémy od DOPAG se dávkuje spolehlivě a přesně.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

Společnost DOPAG nabízí spolehlivá řešení pro výrobu komponent z kompozitů vyztužených vláknem, například RTM, navíjení kompozitních vláken, infuze, pultruze atd.

 1. compomix BL

  compomix BL

  Systémy řady compomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací systémy.

 2. coredis

  coredis

  Coredis je systém pro zpracování velmi lehkých 1K epoxidů s nízkou hustotou a sférovitými mikrodutinami.

 3. eldomix

  eldomix

  Systémy řady eldomix 100/600 jsou bezproplachové, kompaktní dávkovací systémy se zubovým čerpadlem.

 4. gelcomix

  gelcomix

  Systémy sortimentu gelcomix jsou kompaktní a bezředidlové dávkovací a míchací systémy se zubovými čerpadly.

 5. vectomix

  vectomix

  Vectomix je systém pro zpracování vícesložkových médií.